WinRAR Full indir Saglamindir [2024]

Günümüzde mevcut olan dosya sıkıştırma programları arasında WinRAR Full indir ‘ın en büyük özelliklere ve işlevselliğe sahip olduğu kabul edilmektedir. Çok çeşitli dosya formatlarını destekleyen program, kurulumu ve kullanımı kolay olmasıyla dikkat çekiyor. WinRAR 64-bit, dosyaların dijital ortamda dağınık kalmamasını ve çok fazla yer kaplamamasını sağlayan iyi bilinen bir programdır. ZIP ve RAR formatlarını tamamen destekler ve düzenleme için tam desteğe sahiptir. Bu yazımızda saglamindir size bu yazılımın nasıl indirilip kurulacağı hakkında tüm detayları anlatacaktır.

WinRAR Nedir?

Belgeler, dosya sıkıştırma için kullanılan bir program olan WinRAR indir ile dijital olarak saklanabilir. Yazılımın orijinal geliştiricisi Eugene Roshal’dır. Daha sonra Alexander Roshal, Roshal’ın yazılım geliştirme ekibine katıldı. Program arşivleme için kullanışlı bir araçtır çünkü dosyaları sıkıştırabilir ve dosya boyutunu küçültebilir. Türkçe dahil birden fazla dilde kullanıcıların erişimine açıktır.

winrar download

Günümüzde internetten indirilen birçok dosya sıkıştırılmış dosya formatındadır. Bu dosyaları kullanmadan veya açmadan önce, bir dosya sıkıştırma programı olan WinRAR Full indir ‘ın bilgisayara yüklenmesi gerekir. İnternetten indirilen sıkıştırılmış dosyaların okunması ve kullanılmasının yanı sıra mevcut dosyaların sıkıştırılıp kaydedilmesi için de gerekli olan WinRAR, çeşitli özellikleriyle kullanıcının işini kolaylaştırıyor.

Download Bağlantı WinRAR Saglamindir

| Download |

File Size: 3.7-MB

Şifre: saglamindir / 123

WinRAR Ne İçin Kullanılır?

Birçok işletim sistemiyle uyumlu RAR formatını kullanmak için yapılmış bir uygulama olan WinRAR Full indir ‘ın neden gerekli olduğunu gösteren liste aşağıdadır:

 • Güvenlik:

Temel bir endişe her zaman bilgisayar dosya güvenliği olmuştur. Güvenlik açısından kullanıcılar her zaman dosyaların sıkıştırılmasından ve arşivlenmesinden yararlanır. Sıkıştırılmış ve önceden tanımlanmış bir parolaya sahip dosyalar, açık dosyalara kıyasla virüslere karşı çok daha az savunmasızdır. Diğer dosya türleriyle karşılaştırıldığında, sıkıştırılmış ve şifrelenmiş dosyaların virüslerden zarar görme olasılığı çok daha azdır.

 • Dosya Sırası:

Bilgisayar ortamında, birkaç dosyayı bir veya daha fazla dosyada birleştirmek ve arşivlemek, dosya sırasını korumak için çok önemlidir. Aşırı dağınık ve yorucu bir masaüstü bilgisayar, verimliliği düşüren bir çalışma ortamıdır. Kullanıcı için dosyaları sıkıştırıp düzgün bir şekilde kaydetmek oldukça uygundur.

 • Yerden Tasarruf:

WinRAR Download, ihtiyacınız olan dosyaları elde etmenizi kolaylaştırır ve dosyaların kapladığı sabit disk alanı miktarını en aza indirir. Kota ve alan korunarak bilgisayar çok daha verimli kullanılır. WinRAR’ın dosyaları %80 oranında azalttığını fark ettiğinizde ne kadar yer tasarrufu sağladığını görebilirsiniz.

 • Tek Dosya Avantajı: 

WinRAR indir, önceden var olan verileri tek bir dosya olarak saklamanın yanı sıra, dosyaların internetten tek tek değil, tek bir dosya olarak hızlı bir şekilde indirilmesine de olanak tanır. Ayrıca indirdiğiniz öğelerin hangi klasörde olduğunu bulma zorluğunu da ortadan kaldırır.

winrar 64 bit

 • Dosya transferi: 

Dosyaları e-postayla teker teker aktarmak çok çaba ve zaman gerektirir. Öte yandan internete dosya yüklemek kolaylaşıyor ve tek dosya aktarımı daha hızlı oluyor. Karşı tarafa birden fazla dosyanın tek tıkla gönderilmesi, günümüz iletişim koşuşturmasında zaman tasarrufu sağlamanın yanı sıra, tek dosyada yer alan dokümanların karşı tarafa mantıklı ve hatasız bir şekilde gönderilmesini de garanti altına alıyor.

 • Kapsam Dışı Faydalar: 

WinRAR Full indir çok hızlı, işlevsel, kullanıcı dostu ve işletim sistemi dostu bir programdır ve amaçlanan uygulamanın dışında da faydalıdır. Örneğin programcılar için konsol komutlarını destekler. Şimdilik 20 MB’lık bir güncelleme dosyasının yalnızca 5 MB’a sıkıştırıldığını varsayalım. Kullanıcı herhangi bir güncelleme yapmak istediğinde yaklaşık 15 MB’lık bir alanın avantajından yararlanacaktır.

WinRAR’ın Özellikleri Nelerdir? WinRAR’ı İndirmek İçin 9 Neden

Rakip sıkıştırma programlarıyla karşılaştırıldığında WinRAR Full indir, çok sayıda teknik özelliğiyle öne çıkıyor ve bu da onu hızlı ve güvenli bir seçenek haline getiriyor. Özellikle:

 • WinRAR, RAR ve ZIP 2.0 arşivlemeyi tam olarak desteklemekte ve Türkçe dil özelliği sunmaktadır.
 • Gelişmiş ve hızlı sıkıştırma algoritması sayesinde ses, müzik ve grafik dosyalarına yönelik 32 bit ve 64 bit Intel programları verimli ve pratik bir şekilde tamamlanır.
 • Sürükle ve bırak, hızlı ve basit dosya sıkıştırmaya olanak tanır.
 • Diğer sıkıştırma programlarıyla karşılaştırıldığında, çok daha fazla dosyayı %10 – %50 daha fazla sıkıştırabilir ve dosyalayabilir.
 • Diğer sıkıştırma programlarıyla karşılaştırıldığında, kaydedilmesi gereken fiziksel olarak zarar görmüş verileri %10 – %50 daha yüksek verimlilikle kurtarır.
 • Dosya adlarında Unicode veya evrensel kod desteklenir.
 • UKB dosyalarını, arşiv açıklamalarını, 128 bit şifrelemeyi ve hata günlüğünü değiştirmek için çok sayıda tema ve arayüz seçeneği mevcuttur.
 • Aşağıdaki dosya formatlarını okuyabilir ve ayrıştırabilir: ZIP ve RAR’ın yanı sıra ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, 7Z, Z, BZ2, CAB, GZ ve RAR.
 • Bu ücretsiz programla Türkçe dili desteklenebilmektedir.

WinRAR Nasıl Kullanılır?

Dosyalarınızı sıkıştırıp güvenli bir şekilde arşivlemek için WinRAR indir kullanmanın ilk adımı, “WinRAR İndir” bağlantısına tıklayarak programı bilgisayarınıza indirmektir. RAR ve ZIP dosya formatlarındaki dosyaları sıkıştırmak için WinRAR’ı kullanabilirsiniz. WinRAR inanılmaz derecede kullanıcı dostu ve kullanışlıdır. Şimdi Windows için WinRAR nasıl kullanılır adım adım üzerinden geçerek konuya açıklık getirelim.

Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları bir klasöre toplamak ilk adımınız olmalıdır. Başka bir deyişle, sıkıştırılması gereken dosyaların bilgisayar dilinde aynı URL’de bulunması gerekir. Bu klasörü masaüstünde tutmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

winrar full

Sıkıştırmak istediğiniz dosyayı sağ tıklayarak seçin. “Arşiv’e Ekle” size verilen dört seçenekten ilki olacaktır. Devam etmek için bunlardan “Arşive Ekle”ye tıklayın. Burada sıkıştırmak istediğiniz dosya konumunu seçebilir ve çok sayıda ek alternatife bakarak seçim yapabilirsiniz. WinRAR indir arayüzünün “Genel” alanından başlayarak WinRAR’ın nasıl kullanılacağını detaylı olarak inceleyelim.

WinRAR’da Genel Sekme

WinRAR arayüzünde “Genel” sekmesi altında dosya sıkıştırmasını, kalitesini ve kullanımını kontrol eden yedi parametre vardır.

 1. Arşiv Adı
 2. Profiller
 3. Arşiv Formatı
 4. Sıkıştırma yöntemi
 5. Birimlere Bölün
 6. Güncelleme modu
 7. Arşivleme

Kullanıcı farklı seçenekleri seçerek sıkıştırılmış dosyanın pratikliğini ve hızını artırabilir.

1 – Arşiv Adı

Arşiv adı bölümünde dosyanın kaydedileceği yer seçilir. Dosyanızı nereye kaydedeceğinizi seçmediğiniz takdirde bu bölüme kaydedilecektir. Kayıt konumunu değiştirmek istiyorsanız “Gözat” butonuna tıklayıp dosyayı sıkıştırmak istediğiniz kısmı seçebilirsiniz. Açılır kutuyu kullanarak önceden sıkıştırılmış dosyaların konumunu hızlı bir şekilde seçmek de mümkündür.

2 – Profiller

WinRAR kullanıcıları, zaman kazandıran bu özellik sayesinde dosyaları daha küçük parçalara bölebilir ve uygun boyuta sıkıştırabilir. 1 GB flash bellek ile 5 GB’lık bir dosyayı daha küçük parçalara bölüp etrafa aktarabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için profil alanında 1 GB’lık bir profil oluşturun ve kaydetmeden önce sıkıştırma yöntemini seçin.

Forum sahipleri için 100 MB’lık parçaların bulut dosya depolama sağlayıcılarına yüklenmesi profil seçeneği ile kolaylaştırılmıştır.

3 – Arşiv Formatı

Sıkıştırılacak dosya formatı bu adımda seçilir. WinRAR indir ‘ın hem RAR hem de ZIP programlarını desteklemesi sayesinde Word Excel belgeleri ZIP kullanılarak, genel dosyalar ise RAR kullanılarak arşivlenebilir.

4 – Sıkıştırma Yöntemi

Sıkıştırma seçeneğindeki bu öğe, dosyanın ne kadar sıkıştırılacağını kontrol eder ve dosya kalitesini etkiler. Işleminin sıkıştırma hızlı bir şekilde tamamlandığı işlemlerde düşük kaliteli sıkıştırma meydana gelir. Sıkıştırma süresi ne kadar uzun olursa sıkıştırma o kadar etkili olacaktır. Açılan sıkıştırma yöntemi penceresinde;

 • Mağaza
 • En hızlı
 • Hızlı
 • Normal
 • İyi
 • En iyisi

Seçenekleri var.

En hızlı formatı kullanırken dosyanın en düşük kalitede sıkıştırılacağını unutmamak önemlidir.

5 – Birimlere Bölün

Dosyayı gerekli boyuttaki bölümlere bölerek sıkıştırmayı mümkün kılar. 20GB’lık bir dosya, 4GB’lık beş parçaya bölünerek sıkıştırılabilir. Dosyanız parça boyutu seçeneğinde girdiğiniz boyuttaki parçalara bölünecektir.

6 – Güncelleme Modu

Sıkıştırılmış ve arşivlenmiş dosyalara yönelik güncellemeler onun tarafından etkinleştirilir. Arşivdeki dosya ile eklenecek yeni dosya aynı ise seçenek sunar.

7 – Arşivleme Seçenekleri

WinRAR’ı diğer sıkıştırma programlarıyla karşılaştırdığımızda arşivleme seçenekleri en dikkat çekici ve anlamlı özellikleri arasındadır. Arşivleme öncesinde veya sırasında dosyaların nasıl kullanılacağına ilişkin seçenekler sunar. Bunlar;

 • Dosyaları sil
 • Ölçek
 • Katı Arşiv Oluştur
 • SFX Arşivi Oluştur

Onlar seçeneklerdir.

Dosya, Arşivden Sonra Dosyaları Sil komutu kullanılarak sabit sürücüden silinir.

Testten sonra, sıkıştırılmış dosya Arşivlenmiş Dosyaları Test Et komutu kullanılarak kaldırılabilir.

RAR formatı Create Solid Archive adı verilen bir sıkıştırma tekniği kullanır. Dosya sıkıştırma bu nedenle daha etkilidir.

Dosyayı WinRAR yüklü olmayan bir makinede açmanıza olanak tanıyan özelliklerden biri, SFX arşivi oluştur komutudur. Bu komut, karşı tarafın bilgisayarında WinRAR kurulu olmasa bile aktarılan dosyayı açmanıza olanak sağlar.

WinRAR’da Gelişmiş Sekmesi

Gelişmiş sekmesinde;

 • Şifre Oluşturma
 • Ayarı Sıkıştırma
 • SFX ayarları
 • Kurtarma Boyutu
 •  Ses seviyesi ayarları

Seçenekleri var.

Bu bölüm, sıkıştırma parametrelerini yapılandırmanıza, bir parola oluşturmanıza ve yüksek kaliteli bir dosya oluşturmak için kurtarma boyutunu ve birimini optimize etmenize olanak tanır.

1 – WinRAR’da Seçenekler Sekmesi

Güncelleme modunda “dosyayı oluşturduktan sonra sil” düğmesini Seçenekler menüsünde bulabilirsiniz. Burada her türlü ayarı yapabilirsiniz.

2 – WinRAR’da Dosyalar Sekmesi

Dosyalar sekmesi altında sıkıştırılmış dosyanızı yeniden düzenleyebilir ve arşivlenen dosyaya dahil edilmesini istemediğiniz dosyaları ayırabilirsiniz.

3 – WinRAR’da Yedekleme Sekmesi

Bu alanda şifrelenmiş dosyanın yedekleneceği ve saklanacağı konumu seçebilirsiniz. Sıkıştırılmış dosya program tarafından otomatik olarak seçtiğiniz bölüme kaydedilecektir.

4 – WinRAR’da Zaman Sekmesi

Arşiv süresi bu alanda yapılandırılır.

5 – WinRAR’da Açıklama Sekmesi

Oluşturulan dosyaya ait yorumların eklendiği alandır. Dosyanızın içeriğine ilişkin istediğiniz açıklamayı ekleyerek dosya sıkıştırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Not: Sıkıştırmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp ikinci sıkıştırma komutunu seçerseniz WinRAR hızlı sıkıştırma sunar.

Dosya aynı klasörde sıkıştırılır ve E-postayı sıkıştır ve gönder komutu kullanıldığında e-posta programının “Ekler” bölümüne eklenir.

Geçici dosya varsayılan e-posta adresine eklenir ve Sıkıştır, Dosya Adı ve E-posta Gönder komutu kullanılarak sıkıştırılır.

WinRAR Hangi Dosya Uzantılarını Destekliyor?

Bir dosyanın türü ve biçimi, dosya uzantısıyla belirtilir. Bilgisayardaki her dosyanın bir son eki vardır. Bu uzantılar, dosya türü ve onu destekleyen işletim sistemi programları hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olur. İnternetten aldığımız herhangi bir dosya, uzantısına bakılarak Excel veya Open Office ile açılabilir.

İndirdiğiniz veya e-posta yoluyla aldığınız sıkıştırılmış bir dosyayı çıkarmak için WinRAR’ı kullanın. Çünkü bir dosya sıkıştırma ve arşivleme programı olan WinRAR, RAR ve ZIP’in yanı sıra ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, 7Z ve Z gibi çok çeşitli dosya uzantılarını da destekler. En çok kullanılan iki sıkıştırılmış dosya formatı RAR ve ZIP dosyalarıdır. Bu dosyaları açıp kullanmak için ücretsiz Winrar programını kurabilirsiniz. Winrar’ın sunduğu sayısız özellikten biri de dosya görüntüleme aracıdır.

RAR, ZIP’ten daha üstün bir sıkıştırmaya sahiptir ve son derece güçlü bir arşiv yöneticisidir. RAR uzantılı bir dosyayı açmak istiyorsanız en popüler sıkıştırma aracı WinRAR da kurulabilir.

winrar 64

WinRAR’da En İyi Sıkıştırma Yöntemi Hangisidir?

WinRAR Full indir ile bilgisayardaki dosyaların sıkıştırılıp arşivlenmesiyle depolama alanı ve güvenlik sorunları etkili bir şekilde çözülebilir. Ayrıca dosyalar düzenli olarak arşivlenir, bu da kullanıcı verimliliğini artırır. Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun, kullanıcılar her zaman veri depolama sorunları yaşayacaktır. Büyük bellekli USB’lerin ve sabit sürücülerin geliştirilmesine rağmen, insanlar hâlâ bilgisayar kullanırken dosyalarının el altında olmasını seviyor. Şu anda en büyük sıkıştırma aracı olan WinRAR, gelişmiş özellikleri ve işlevleriyle yerden tasarruf ederek hayat kurtarıyor.

WinRAR Dosya Sıkıştırma Yöntemleri

Dünyada en yaygın kullanılan dosya sıkıştırma programı, kullanışlılığı nedeniyle WinRAR Full indir ‘dır ve konu dosya sıkıştırma ve arşivleme olduğunda onu en çok önerilen yazılım haline getirir. On yıl önce 1 GB dahili bellek oyunlar için fazlasıyla yeterliydi; şu anda oyun oynamadaki gelişmelerle birlikte bu kapasite 30 ila 50 GB arasında değişmektedir. WinRAR sıkıştırma aracını kullanmayanlar, çok sık kullanmadıkları dosyaları silerek veya flash belleğe koyarak dosyaları arşivlerler. Öte yandan WinRAR, büyük dosyaları arşivlere bölmenize olanak tanıyan gelişmiş bir sıkıştırma aracıdır. Kısmen ayrılmış dosyalar kolayca harici sürücülere taşınır.

Dosyaları Parçalara Bölme

WinRAR Full indir ‘da bir dosyayı sıkıştırmak için üzerine sağ tıklayın. “Arşive ekle” ekranında “ciltlere, boyuta böl” etiketli bir bölüm görünecektir. Burada dosyanın kaç MB bölümlere ayrılacağını gösteren rakamlar girildikten sonra “tamam” butonuna basılır. Winrar, büyük dosyayı bölümlere ayırarak iyi kalitede arşivlenmesini sağlar. Dosya, “Arşive ekle” menüsü altındaki “En iyi” sıkıştırma seçeneği kullanılarak, normalden biraz daha yavaş da olsa, mümkün olduğu kadar verimli bir şekilde sıkıştırılır.

Gelişmiş sekmesinde dosya için bir parola oluşturularak dosya adı şifrelenir. Şifrelenmiş dosya adına sahip bir dosyayı açarken WinRAR kullanıcıdan şifre istemez. Ancak verilere erişmek veya verileri kopyalamak için bir parola gereklidir. Dosyanızın meraklı gözlerden saklanmasını ve gizli kalmasını istiyorsanız, güvenlik için dosya şifrelemeyi kullanmalısınız.

winrar 32 bit

WinRAR En İyi Sıkıştırma Yöntemi

Dosyayı sıkıştırırken en iyi performansı elde etmek için “En İyi” seçeneğini seçin. Bu seçeneği kullanırken, dosya mümkün olduğu kadar verimli bir şekilde ancak normalden daha uzun bir sıkıştırma süresiyle sıkıştırılır. Sonuç olarak WinRAR en iyi sıkıştırma performansını sunar.

“En İyi” tuşuna basarak sıkıştırma yöntemini seçtikten sonra sağdaki kırmızı bölümdeki “Katı Arşiv Oluştur” kutucuğunun işaretlenmesi gerekiyor. “Katı Arşiv Oluştur” seçeneği seçilir, bölüm bölünür ve bir şifre belirlenir. Daha sonra “Tamam” butonuna basılarak sıkıştırma işlemi başlatılır. Yalnızca RAR arşivleme, katı arşiv olarak bilinen benzersiz sıkıştırma tekniğini destekler. ZIP arşivleri esnektir. Yüksek performans, birden fazla karşılaştırılabilir dosya sıkıştırılırken sağlam arşivlerle kanıtlanmıştır.

Ancak katı arşiv güncellemesi yavaştır ve buradan bir dosyanın çıkarılması tüm arşivin ayrıştırılmasını gerektirir. Hasarlı bir dosya katı bir arşivden aynı anda kaldırılamaz.

Arşivdeki dosyaları düzenli olarak güncellemeyi veya arşivdeki herhangi bir dosyayı kaldırmayı planlamıyorsanız katı arşiv seçeneğini tercih edebilirsiniz. Değilse, en iyi sıkıştırma tekniği Katı arşiv oluştur seçeneğini seçmeden sıkıştırma olacaktır.

WinRAR’ın yalnızca JPG, PNG, AVI, MP4 ve MP3 uzantılı dosyaları 5-10 MB’a kadar sıkıştırabildiğini unutmayın. bu dosyaların zaten sıkıştırılmış olması nedeniyle.

Metin tabanlı dosyalar için ideal sıkıştırma oranına ulaşılır. Örneğin bir Word belgesinin boyutu %80 oranında küçültülebilir.

WinRAR Hangi Sıkıştırma Teknolojilerini Kullanıyor?

Dosya sıkıştırma, arşivleme ve açma yazılımları söz konusu olduğunda WinRAR öne çıkıyor. WinRAR dünya çapında 500 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. WinZip’i tahtından indiren programın Türkçe dil seçeneğine sahip olması kullanıcılardan tam not alıyor. WinRAR’a olağanüstü kalitesini veren sıkıştırma teknolojilerine bakalım ve faydalarını sıralayalım.

WinRAR Dosya Sıkıştırma

Beş farklı WinRAR dosya sıkıştırma yöntemi vardır: depolama, hızlı, normal, düzgün ve en iyi. Sıkıştırılmış dosyanın işlem sonrası performansı ve kalitesi, sıkıştırılacak dosyaya sağ tıklayıp arşive ekledikten sonra ortaya çıkan bu parametrelerle belirlenir. WinRAR’daki en popüler iki sıkıştırma formatı RAR ve ZIP’tir.

Dosyanın RAR ile sıkıştırıldıktan sonra başka bir kullanıcıyla paylaşılması veya aktarılması durumunda gönderileceği bilgisayarda WinRAR yazılımının kurulu olması gerekmektedir. Aksi takdirde dosyayı açmak sorunlu olacaktır. ZIP ile sıkıştırılmış dosyalar WinZip ile açılabilir. WinZip kurulu değilse bu dosyayı açmak için WinRAR’ın gerekli olduğu anlaşılıyor.

Dosyayı sıkıştırmak isteyen kişi sıkıştırma tekniğini seçer. En fazla sıkıştırma kullanan ve dosya boyutunu küçülten yöntem, mevcut seçenekler arasında “En İyi” seçeneğidir. İşlem diğer seçeneklere göre biraz daha uzun sürüyor ancak tek dezavantajı bu. Dosyanın boyutu 100 MB’ın altındaysa ve bilgisayar iyi performans gösteriyorsa “En İyi” sıkıştırma seçeneği de seçilebilir. Makine yavaşsa ve sıkıştırılması gereken dosya büyükse “En Hızlı”yı seçmek daha mantıklı olur.

WinRAR Dosya Şifreleme

Dosya şifreleme, WinRAR’ın dosya sıkıştırma tekniğinin en benzersiz yönlerinden biridir. Bu bir sıkıştırma programıdır, ancak dosya şifreleme olarak da harika çalışır. Dosya şifrelemenin güvenlik açısından değeri artık çok daha geniş çapta kabul edilmektedir. Sıkıştırılmış dosya, kritik belgelere erişimi engelleyen şifreleme prosedürü nedeniyle yalnızca yetkili kullanıcı tarafından açılıp görülebilmektedir. Dosyaya erişilebilse bile 128 bitlik bir şifrenin kırılması neredeyse zor görünüyor.

Çok Çekirdekli İşlemci Desteği

Çok çekirdekli işlemciler WinRAR’ın en son sürümü tarafından desteklenmektedir. Bilgisayarınızda çok çekirdekli işlemci varsa mutlaka kullanmalısınız. Çünkü WinRAR’ın son sürümü çok çekirdekli CPU özelliğini aktif olarak kullanıyor. Bu yöntemde işlemleri daha hızlı tamamlayabilirsiniz. Test etmek için programı başlatın, Seçenekler menüsünü seçin, Ayarlar’a gidin ve Genel sekmesinin “Çoklu iş parçacığı” seçeneğini seçin.

WinRAR ile PC Testi

WinRAR Full indir ‘ın bilgisayarınızı test etmek için kullanılabileceğini biliyor musunuz? WinRAR’ın en büyük özelliklerinden biri, bilgisayarınızın performansını ölçmenizi sağlayan PC testidir. Daha da iyisi Winrar, işletim sisteminizin ne kadar iyi performans gösterdiğini bilmenizi sağlar, böylece orada ne bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarı Test Etmek İçin WinRAR’ı Kullanma: WinRAR uygulamasını başlatın, Araçlar menüsüne gidin, Donanım ve Hız testi seçeneğini seçin ve sonucu hemen alın.

Bozuk Dosyaları Kurtar

Dosya bozulması, bir kullanıcının başına gelebilecek en rahatsız edici şeylerden biridir. Bozuk dosyayı açamazsınız. Özellikle dosya çok önemliyse, önemli bir sorun teşkil eder. WinRAR Full indir da bu durumla ilgilidir. Bozuk veya arşivlenmiş dosyaları açarken sorun yaşıyorsanız WinRAR yardımcı olabilir. Bunu yapmak için WinRAR’ı başlatın, programda düzeltmek istediğiniz dosyayı seçin ve sağ üst köşedeki onar düğmesine tıklayın.

64-Bit Performansı

Bilgisayarınız 64 bit ise WinRAR 64 bit seçeneğini kullanmanızı öneririz. Avantaj elde etmenin herhangi bir yolunu bilmiyorsanız hemen açıklayalım. Kullanıcı, WinRAR 64 bit ile sistem kullanımı ve performansı açısından büyük fayda sağlar. Windows + Pause tuşlarına aynı anda basarak “sistem tipi” bölümünü inceleyebileceğiniz bir pencere açın. Varsa WinRAR’ın 64 bit sürümünü kullanmanızı öneririz. Bunun nedeni 64 bit işletim sistemleriyle uyumlu olmasıdır.

WinRAR ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Programın en önemli noktalarından biri de daha önce de belirttiğimiz gibi WinRAR Full indir dosyalarının şifrelenmesidir. Dosyaları korumak amacıyla şifrelemek için WinRAR’ın nasıl kullanılacağını göstermemize izin verin.

İşyerindeki her kullanıcının farklı sorumlulukları, yetkileri ve görevleri vardır. Sonuç olarak oluşturulan her dosya, onu oluşturan kişiye özel ve gizlidir. Dosyanızı meraklı gözlerden saklamak istiyorsanız WinRAR’ı kullanarak şifreleme yapabilirsiniz. WinRAR yalnızca birkaç dakika içinde dosyalarınızı şifreleyebilir ve güvende tutabilir. Her belgeyi güvenli bir şekilde arşivler ve yalnızca dosya sahibinin erişmesine izin verir.

WinRAR, büyük dosyaları sıkıştırıp daha küçük dosyalara arşivleyerek, dosya depolama için sabit sürücüde gereken alan miktarını azaltır. Ayrıca şifreleme özelliği, dosyaların kötü niyetli kişiler tarafından okunmasını engeller. WinRAR ile birkaç basit işlemle dosyalarınızın gizliliğini koruyabilirsiniz.

Şimdi adım adım dosyaları şifrelemek için WinRAR’ın nasıl kullanılacağını gözden geçirelim.

 • Sıkıştırılması ve arşivlenmesi gereken dosyaları bir klasörde toplayın.
 • Klasöre sağ tıkladıktan sonra açılan pencerede “Arşiv’e Ekle” butonuna tıklayın.
 • Arşiv adı ve ayarlar ekranında gelişmiş sekmesine tıklayın.
 • Menüden “Şifre Ayarla” seçeneğini seçin.
 • Şifreyi girin ve doğrulama için ikinci satıra tekrar girin.
 • “Tamam” butonuna tıklayarak devam edin.

“Açıklamayı Manuel Olarak Girin” ekranı dosyanız hakkında daha fazla bilgi eklemenizi sağlar, arşiv adı ve parametreler ekranının son sekmesi olan “Açıklama” sekmesi ise dosyanızı açan kişilere yorum bırakmanıza olanak tanır.

Tüm işlemler bittikten sonra “Tamam” butonuna tıklayarak dosya şifreleme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Siz veya başka bir kullanıcı dosyanızı açtığında ekranda “Şifrelenmiş dosyanın şifresini girin” uyarısı görünecektir. Şifrenizi girip “Tamam”ı tıkladıktan sonra dosyanıza yalnızca siz erişebilirsiniz.

WinRAR ile Dosya Nasıl Bölülür?

WinRAR Full indir, kullanıcıya büyük fayda sağlayan çok sayıda uygulama sunan bir yazılımdır. Büyük dosyaların arşivlenmesi ve sıkıştırılması da bunlardan biridir. WinRAR, arşivleme için büyük dosyaları daha küçük parçalara böler. Büyük verileri CD, DVD ve USB bellek gibi cihazlara aktarmak sorunlu olabilir. Dosyalar boyutları nedeniyle bu sürücülere sığmıyor. Birimlere bölünmüş dosyalar, WinRAR’ın dosya bölme özelliği sayesinde taşınabilir sürücülere kolaylıkla taşınabilir.

Dosyalarınızı WinRAR ile nasıl bölüp arşivleyeceğinizi ve gerektiğinde bunları hızlı bir şekilde harici disklere nasıl taşıyabileceğinizi gözden geçirmek istiyoruz.
 • Programın bilgisayarınıza kurulumuna başlamak için WinRAR’ı Yükle’ye tıklayın.
 • Arşivlemek istediğiniz dosyaları toplayın, bunları bir masaüstü klasörüne yerleştirin ve kaydedin.
 • Bir dosyayı sıkıştırmak ve arşivlemek için üzerine sağ tıklayın ve “arşive ekle”yi seçin.
 • WinRAR Genel sekmesini seçin ve ardından “Birimlere Böl” sekmesine tıklayın.
 • Açılan alanda dosya boyutunu manuel olarak girebilir veya dosyayı bölmek istediğiniz boyutu seçebilirsiniz.
 • Dosya boyutunu önceden hazırlanmış seçeneklerden seçtikten veya kendiniz girdikten sonra “Tamam”ı tıklayın.
 • Dosya sıkıştırma işlemi başladığında ilk bölüm ekranda görünecektir. İkinci bölüm, ilk bölüm önceden belirlenen dosya boyutuna ulaştığında görüntülenir. Dosya sıkıştırması %100’e ulaşana kadar bu prosedür devam eder.

1 GB boyutunda bir dosya, hacim baytı seçim alanına 200 MB girilerek 5 eşit parçaya bölünür. Dosya boyutu manuel olarak girilir ve alternatiflerden biri değildir.

Dosyaları bölmek için gereken süre, birimin boyutuna ve arşivleme tekniğine bağlı olacaktır. İşlemin tamamlanmasının ardından dosyalar bölümler halinde gösterilir.

Klasörün neresine konulursa yerleştirilsin, bölünmüş ve sıkıştırılmış dosyaları göreceksiniz ve bunları belirlediğiniz boyuttaki porsiyonlarda inceleyebilirsiniz. WinRAR dosya bölme aracıyla, herhangi bir boyuttaki dosyayı yönetilebilir parçalara bölebilir ve dosyaları taşınabilir depolama biriminde saklarken sorunsuz bir şekilde aktarabilirsiniz. Dosyanın boyutu ne olursa olsun, sıkıştırma ve arşivleme konusunda dünya çapında en popüler program olan WinRAR, dosyanın güvenli bir şekilde arşivlenmesini ve saklanmasını sağlar.

Önemli Uyarı: WinRAR dosya adlarını bölmüştür; onları değiştirmemelisiniz. Aksi takdirde WinRAR bir hata bildirecek ve kısmi çözüm bozulacaktır. Dosyalar bölündükten sonra her bölüme manuel olarak farklı bir ad verebilirsiniz.

Yorum yapın